Skip to main content

Resultat

Resultat 2018

Resultat Boccia

Klass 1,  7-20 år
Guld: Milad Elmi. Black Wolves
Silver: Emma Hallel. 3V HIF

Klass 1 över 21 år
Guld: Mikaela Andersson. IFAH
Silver: Lo Holmberg. IFAH
Brons: Cecilia Lind. IFAH

Klass 2 7-12 år
Guld: Niklas Ulrik, Ingen grenser Frosta IL
Silver: Kim Elvrum, Ingen grenser Frosta IL
Brons: Benedikte T. Staur, Ingen grenser Frosta IL

Klass 2 13-20 år
Guld: Emila Sandström, Östergötlands Parasport
Silver: Jacob Hallberg, Parasport Småland
Brons: Josefina Lif, Team Lif racing

Klass 2 över 21 år
Guld: David Gustafsson, Furuboda IF
Silver: David Tompowsky, Furuboda IF
Brons: Sven Wahlborg, Furuboda IF

Resultat Bordtennis

7-12 år
1. Kalle Lindbäck Elb
2. Viggo Täck

13-25 år
1. Sven Wahlborg
2. Jacob Hallberg

Resultat Simning:

  1. David Tompowsky, Furuboda IF (diff 0,74 sek)
  2. Emma Lindblad, Parasport Småland (diff 1,12 sek)
  3. Sven Wahlborg, Furuboda IF (diff 1,13 sek)

Resultat 5- kamp

7-12 år
Guld: Wiggo Täck.  Östergötlands Parasport
Silver: Kim Elvrum. Ingen grenser Frosta IL och William Hilmersson. KFUM Örebro
Brons: Liam Holte KFUM Örebro

13-20 år
Guld: Emma Hallel. 3V HIF
Silver: Emila Sandström. Östergötlands Parasport
Brons: Alexandra Sjöberg. Östergötlands Parasport

Över 21 år
Guld: David Gustafsson. Furuboda IF
Silver: Sven Wahlborg. Furuboda IF
Brons: Gabriella Svensson. Furuboda IF

Resultat El-hockey:

Tabell Elitserien

Lag Matcher Vinst Oavgjord Förlust Målskillnad Poäng
IFAH Stockholm Svart 5 5 0 0 17 – 2 15
Asian Sensation 5 3 0 2 15 -7 9
IFAH Stockholm Vit 5 2 2 0 6 – 5 8
Verket Lions 5 1 1 3 7 – 13 4
Lilleström Eagles 5 1 1 3 4 – 14 4
Copenhavn Elhockey Club 5 1 0 4 1 – 9 3

Tabell Elsvenskan

Lag Matcher Vinst Oavgjord Förlust Målskillnad Poäng
3V Lions Blåvitt 5 4 1 0 17 – 5 13
Verket Tigers Hvit 5 4 0 1 8 – 4 12
FIFH Electric Eagles 5 3 0 0 10 – 5 9
Black Wolfes Kristanstad 5 1 2 2 8 – 5 5
Heros Gävle 5 1 1 3 6 – 12 4
Lilleström Falcons 5 0 0 5 2 – 20 0

Tabell Division 1

Lag Matcher Vinst Oavgjord Förlust Målskillnad Poäng
IFAH Stockholm Blå 5 4 1 0 21 – 6 13
Verket Blå 5 3 2 0 13 – 6 11
3V Lions Indians 5 2 2 2 11 – 6 8
Gotland Flyers 5 2 0 3 7 – 9 6
NHIF Rhinos 5 1 1 3 6 – 14 4
Umeå 5 0 0 5 1 – 18 0

Resultat Parallellslalom:

Parallellslalom Manuell rullstol
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 170 Malte Gunnarsson 3V HIF 0,00 209,40 199,31 10,09 4,82
2 222 Ossian Petersson Förenings fri! 0,00 164,90 174,31 9,41 5,40
3 179 Lucas Larsson 3V HIF 0,00 86,34 76,25 10,09 11,69
4 201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 0,00 98,69 83,50 15,19 15,39
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 281 Karam Samuel RBU Västerås 0,00 44,18 43,94 0,24 0,54
2 175 Clara Eriksson 3V HIF 0,00 63,19 62,66 0,53 0,84
3 208 Josefina Lif Team Lif Racing 61,00 53,78 52,31 1,47 2,73
4 129 Wilma Håkansson Black Wolves RG Kristianstad 129,00 109,20 119,84 10,64 8,88
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 114 Matilda Johansson Furuboda Idrottsförening 119,00 62,09 62,94 0,85 1,35
2 166 Robert Axhorn 3V HIF 61,00 95,09 92,63 2,46 2,59
3 298 Lukas Munter Cabreira Östergötlands Parasportförbund 54,00 74,06 70,75 3,31 4,47
4 128 Carl Larsson Black Wolves RG Kristianstad 0,00 47,97 45,35 2,62 5,46
5 304 Rikard Olsson Östergötlands Parasportförbund 2,00 95,85 88,98 6,87 7,17
Parallellslalom El-rullstol
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 162 Elis Melander 3V HIF 0,00 93,87 80,15 13,72 14,62
2 168 Birk Nilsson 3V HIF 153,00 261,29 138,37 122,92 47,04
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 291 Oscar Hajum Riksgymnasiet Göteborg 554,00 213,75 197,09 16,66 7,79
2 178 Cornelia Antonsson 3V HIF 138,00 170,16 126,75 43,41 25,51
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 221 Marina Kjellsson RULLESMURFEN 64,00 64,07 64,50 0,43 0,67
2 183 Amanda Gustafsson Förenings fri! 0,00 76,75 74,25 2,50 3,26
3 115 Pauline Lundberg Furuboda Idrottsförening 0,00 98,25 91,87 6,38 6,49
4 286 Anton Danielsson ENKV Assistans 133,00 103,22 113,03 9,81 8,68
5 285 Maja Nilsson ENKV Assistans 0,00 129,65 115,56 14,09 10,87
6 253 Jonathan Rossäng 3V HIF 156,00 183,93 216,87 32,94 15,19
7 137 Mattias Håkansson 3V HIF 98,00 128,41 95,31 33,10 25,78
8 113 Oskar Norrbom Furuboda Idrottsförening 316,00 271,66 200,47 71,19 26,21
9 181 Amanda Larsson 3V HIF 210,00 277,16 193,56 83,60 30,16
10 301 Ola Öberg Garemark Östergötlands Parasportförbund 151,00 207,78 347,90 140,12 40,28

Resultat Racerunning

Racerunning RR1
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 168 Birk Nilsson 3V HIF
2 275 Mahmoud Taleb RBU Västerås
3 276 Ahmad Taleb RBU Västerås
170 Malte Gunnarsson 3V HIF
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 177 Tim Styffe 3V HIF
2 282 Nellie Ledin RBU Västerås
3 278 Yousuf Al-Ani RBU Västerås
161 Ivar Östan 3V HIF
280 Asra Sary RBU Västerås
175 Clara Eriksson 3V HIF
173 Emma Hallel 3V HIF
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 309 Sofia Viding Move & Walk
2 115 Pauline Lundberg Furuboda Idrottsförening
3 166 Robert Axhorn 3V HIF
181 Amanda Larsson 3V HIF
211 Lo Holmberg IFAH
113 Oskar Norrbom Furuboda Idrottsförening
234 Wilhelm Rapp Norrbacka HIF
233 Jasmin Spongberg Norrbacka HIF
301 Ola Öberg Garemark Östergötlands Parasportförbund
286 Anton Danielsson ENKV Assistans
Racerunning RR2
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 284 Noel Eriksson Green KFUM Örebro
2 162 Elis Melander 3V HIF
3 187 Julius Mård Östergötlands Parasportförbund
222 Ossian Petersson Förenings fri!
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 164 Julia Oscarsson 3V HIF
2 178 Cornelia Antonsson 3V HIF
3 129 Wilma Håkansson Black Wolves RG Kristianstad
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 163 Emma Hedlöf 3V HIF
Racerunning RR3
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 242 William Hilmersson KFUM Örebro
2 101 Felix Ledung KFUM Örebro
3 165 Nellie Ebson 3V HIF
185 Liam Holte KFUM Örebro
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 219 Emil Wallenberg Heleneholms IF
2 255 Sarah Båthman KFUM Örebro
Racerunning RR4
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 160 Viktoria Krüger Handikappidrott Falkenberg
2 179 Lucas Larsson 3V HIF
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 208 Josefina Lif Team Lif Racing
2 279 Yamen Alhaj Ahmade RBU Västerås
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 169 Moniqe Eriksson 3V HIF
2 109 Sofie Bergman Furuboda Idrottsförening
3 171 Henrik Bohman 3V HIF
Övriga (A-C)
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Ålder Klass
1 128 Carl Larsson Black Wolves RG Kristianstad 21 år och äldre Klass A – Manuell rullstol
2 281 Karam Samuel RBU Västerås 13-20 Klass B – Tävlingsrullstol
3 130 Embla Mårtensson Black Wolves RG Kristianstad 13-20 Klass A – Manuell rullstol
114 Matilda Johansson Furuboda Idrottsförening 21 år och äldre Klass A – Manuell rullstol
201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 7-12 Klass B – Tävlingsrullstol

Resultat 60 meter

60 meter  – Stående
7-12 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
206 Teodor Pettersson Förenings fri! 23,00 22,94 0,06 0,26 1
303 Kalle Lindbäck Elb Östergötlands Parasportförbund 13,69 13,84 0,15 1,08 2
151 Kim Elvrum Ingen Grenser,Frosta IL 11,06 11,37 0,31 2,73 3
165 Nellie Ebson 3V HIF 17,44 18,00 0,56 3,11
152 Benedikte T. Staur Ingen Grenser,Frosta IL 13,34 13,90 0,56 4,03
153 Niklas Ulvik Ingen Grenser,Frosta IL 10,15 11,31 1,16 10,26
201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 36,16 53,87 17,71 32,88
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
293 Emila Sandström Östergötlands Parasportförbund 11,81 11,87 0,06 0,51 1
154 Mille Elvrum Ingen Grenser,Frosta IL 14,41 13,50 0,91 6,32 2
118 Emma Milenkovic Furuboda Idrottsförening 16,81 18,25 1,44 7,89 3
155 Inga Lill Henden Ingen Grenser,Frosta IL 13,01 14,41 1,40 9,72
156 Helene Kandahl Ingen Grenser,Frosta IL 16,41 18,41 2,00 10,86
Över 21 år 
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
299 Lina Rustan Östergötlands Parasportförbund 12,22 12,10 0,12 0,98 1
120 Mia Svensson Furuboda Idrottsförening 13,25 13,03 0,22 1,66 2
108 David Gustafsson Furuboda Idrottsförening 10,56 10,38 0,18 1,70 3
218 Kristine Petersson Smålands Parasport 14,62 14,37 0,25 1,71
261 Robert Sjöberg Smålands Parasport 11,53 11,75 0,22 1,87
217 Emmelie Ekström Smålands Parasport 15,22 15,66 0,44 2,81
216 Sofie Gustavsson Smålands Parasport 15,43 16,19 0,76 4,69
117 Alexander Hellström Furuboda Idrottsförening 10,88 10,32 0,56 5,15
60 meter El-rullstol
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
122 Ellen Beinö Black Wolves RG Kristianstad 53,69 54,37 0,68 1,25 1
291 Oscar Hajum Riksgymnasiet Göteborg 82,53 83,60 1,07 1,28 2
297 Arvid Tiderman Östergötlands Parasportförbund 16,97 21,16 4,19 19,80 3
Över 21 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
221 Marina Kjellsson RULLESMURFEN 22,85 22,88 0,03 0,13 1
253 Jonathan Rossäng 3V HIF 51,90 55,47 3,57 6,44 2
307 Erik Söderlund Östergötlands Parasportförbund 18,93 23,32 4,39 18,83 3
60 meter Manuell rullstol
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
292 Julia Claesson Riksgymnasiet Göteborg 22,75 23,28 0,53 2,28 1
281 Karam Samuel RBU Västerås 18,46 19,22 0,76 3,95 2
220 Jacob Hallberg Smålands Parasport 27,04 32,19 5,15 16,00 3
Över 21 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
294 Theresé Fransén Östergötlands Parasportförbund 21,18 21,00 0,18 0,85 1
209 Ida Samuelsson Norrviken Stars 48,10 47,25 0,85 1,77 2
298 Lukas Munter Cabreira Östergötlands Parasportförbund 29,91 29,09 0,82 2,74 3
304 Rikard Olsson Östergötlands Parasportförbund 46,34 44,06 2,28 4,92
128 Carl Larsson Black Wolves RG Kristianstad 22,50 21,09 1,41 6,27
60 meter Racerunning
7-12 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
179 Lucas Larsson 3V HIF 16,79 16,75 0,04 0,24 1
185 Liam Holte KFUM Örebro 19,81 19,69 0,12 0,61 2
165 Nellie Ebson 3V HIF 16,57 16,41 0,16 0,97 3
242 William Hilmersson KFUM Örebro 14,93 14,70 0,23 1,54
160 Viktoria Krüger Handikappidrott Falkenberg 18,28 18,59 0,31 1,67
284 Noel Eriksson Green KFUM Örebro 22,72 23,12 0,40 1,73
201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 32,19 32,94 0,75 2,28
222 Ossian Petersson Förenings fri! 39,28 40,38 1,10 2,72
101 Felix Ledung KFUM Örebro 15,40 14,75 0,65 4,22
275 Mahmoud Taleb RBU Västerås 62,00 64,94 2,94 4,53
170 Malte Gunnarsson 3V HIF 90,84 98,50 7,66 7,78
187 Julius Mård Östergötlands Parasportförbund 39,69 36,53 3,16 7,96
162 Elis Melander 3V HIF 24,59 27,16 2,57 9,46
168 Birk Nilsson 3V HIF 37,06 31,84 5,22 14,09
172 Erik Magnusson 3V HIF 142,00 120,81 21,19 14,92
276 Ahmad Taleb RBU Västerås 280,09 172,56 107,53 38,39
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
278 Yousuf Al-Ani RBU Västerås 27,84 27,84 0,00 0,00 1
175 Clara Eriksson 3V HIF 52,91 52,84 0,07 0,13 2
164 Julia Oscarsson 3V HIF 15,88 15,81 0,07 0,44 3
280 Asra Sary RBU Västerås 34,38 34,00 0,38 1,11
129 Wilma Håkansson Black Wolves Riksgymnasiet Kristianstad 26,53 26,19 0,34 1,28
282 Nellie Ledin RBU Västerås 23,71 24,12 0,41 1,70
178 Cornelia Antonsson 3V HIF 22,25 25,31 3,06 12,09
161 Ivar Östan 3V HIF 45,25 39,68 5,57 12,31
279 Yamen Alhaj Ahmade RBU Västerås 22,16 29,70 7,54 25,39
Över 21 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
115 Pauline Lundberg Furuboda Idrottsförening 18,63 18,57 0,06 0,32 1
163 Emma Hedlöf 3V HIF 22,01 21,44 0,57 2,590 2
255 Sarah Båthman KFUM Örebro 16,09 16,52 0,43 2,591 3
169 Moniqe Eriksson 3V HIF 15,44 14,97 0,47 3,04
309 Sofia Viding Move & Walk 23,62 22,47 1,15 4,87
109 Sofie Bergman Furuboda Idrottsförening 22,22 21,00 1,22 5,49
219 Emil Wallenberg Heleneholms IF 12,66 13,69 1,03 7,52
113 Oskar Norrbom Furuboda Idrottsförening 41,79 38,63 3,16 7,56
181 Amanda Larsson 3V HIF 32,18 35,62 3,44 9,66
183 Amanda Gustafsson Förenings fri! 32,31 28,91 3,40 10,52
174 Desire Dahan 3V HIF 16,85 19,87 3,02 15,20
286 Anton Danielsson ENKV Assistans 93,53 119,60 26,07 21,80
121 Cecilia Densloe Furuboda Idrottsförening 89,56 117,59 28,03 23,84
233 Jasmin Spongberg Norrbacka HIF 47,31 63,19 15,88 25,13
171 Henrik Bohman 3V HIF 22,56 39,81 17,25 43,33
234 Wilhelm Rapp Norrbacka HIF 25,19 63,09 37,90 60,07

Resultat Luftgevärsskytte

7-12 år
Förnamn Efternamn Förening Poäng Placering
Gustav Kjellberg 3V HIF 88,3 1
Maria Brinkman OHIL 77 2
Wiggo Täck Östergötland 69 3
Ossia Petersson Föreningsfri
Kalle Lindbäck Östergötland
13-20 år
Förnamn Efternamn Förening Poäng Placering
Gustav Ölund Riksgymnasiet 99,7 1
Hussein Amarjan 3V HIF 93,2 2
Jacob Hallberg Smålands Parasport 86,5 3
Alexandra Sjöberg Östergötland
Arvid Tiderman Östergötland
Över 21 år
Förnamn Efternamn Förening Poäng Placering
Gabriella Svensson Furuboda 100 1
Therese Fransen Östergötland 99,7 2
Marina Kjellsson Rullesmurfen 89 3
Utan inbördes ordning var följande med och gjorde fina resultat
Förnamn Efternamn Förening
David Gustavsson Furuboda
David Tompowsky Furuboda
Matilda Johansson Furuboda
Alexander Hellström Furuboda
Sven Wahlborg Furuboda
Mia Svensson Furuboda
Carl Larsson Black Wolf
Matilda Kämpe Småland Parasport
Ida  Pettersson Småland Parasport
Emma Lindblad Småland Parasport
Sofie Gustavsson Småland Parasport
Emmile Ekström Småland Parasport
Daniel Phister 3V HIF
Robert Sjöberg Småland Parasport
Pontus Eriksson Furuboda
Lina Rustan Östergötland
Erik Söderlund Östergötland

Resultat Minicurling:

7-12 år
StartNr Förening Förnamn Efternamn Ålder Poäng Placering
201 OHIL-Oslo Handicap Idrettslag Maria Nordås Brinchmann 7-12 år 10 1
170 3VHIF Malte Gunnarsson 7-12 år 10 2
222 Ossian Petersson 7-12 år 9 3
206 Teodor Pettersson 7-12 år 8
151 Ingen Grenser,Frosta IL Kim Elvrum 7-12 år 7
152 Ingen Grenser,Frosta IL Benedikte T. Staur 7-12 år 5
153 Ingen Grenser,Frosta IL Niklas Ulvik 7-12 år 5
187 Parasport Östergötland Julius Mård 7-12 år 7
13-20 år
StartNr Förening Förnamn Efternamn Ålder Poäng Placering
208 Team Lif Racing Josefina Lif 13-20 11 1
154 Ingen Grenser,Frosta IL Mille Elvrum 13-20 11 2
124 Black Wolves RG Kristianstad Lukas Nilsson 13-20 10 3
155 Ingen Grenser,Frosta IL Inga Lill Henden 13-20 9
122 Black Wolves RG Kristianstad Ellen Beinö 13-20 8
293 Östergötlands Parasportförbund Emila Sandström 13-20 8
281 RBU Västerås Karam Samuel 13 år 8
156 Ingen Grenser,Frosta IL Helene Kandahl 13-20 5
123 Black Wolves RG Kristianstad Alexander Tuvesson Cohen 13-20 4
173 3V HIF Emma Hallel 13-20 2
312 Alexandra Sjöberg 13år 2
305 Black Wolves RG Kristianstad Herman Härensten 13-20
220 Parasport Småland Jacob Hallberg 13-20
Över 21 år
StartNr Förening Förnamn Efternamn Ålder Poäng Placering
221 RULLESMURFEN Marina Kjellsson Över 21 år 1
171 3V HIF Henrik Bohman Över 21 år 2
261 Robert Sjöberg Över 21 år 3
253 3V HIF Jonathan Rossäng Över 21 år
108 Furuboda Idrottsförening David Gustafsson Över 21 år
213 Smålands Parasport Matilda Kämpe Över 21 år
218 Smålands Parasport Kristine Petersson Över 21 år
214 Smålands Parasport Ida Pettersson Över 21 år
255 Örebro KFUM Sarah Båthman Över 21 år
296 Östergötlands Parasportförbund Christian Hallberg – Johansson Över 21 år
298 Östergötlands Parasportförbund Lukas Munter Cabreira Över 21 år
304 Östergötlands Parasportförbund Rikard Olsson Över 21 år
299 Östergötlands Parasportförbund Lina Rustan Över 21 år
106 Furoboda Gabriella Svensson Över 21 år
272 Furoboda Pontus Eriksson Över 21 år
119 Furuboda Idrottsförening Sven Wahlborg Över 21 år

Resultat Ridning:

Namn Förening Klass Tid Placering
Cian Noonan Lilleström el-innebandy 7-12 år 3 sek 1
Elias Backman GHRK 7-12 år 5 sek 2
Maja Ranäng GHRK 13-20 år 3 sek 1
Robert Erskine GHRK 13-20 år 9 sek 2
Sara Rosén GHRK Över 21 år 0,22 sek 1
Emmelie Ekström Smålands parasport Över 21 år 3 sek 2
Anna Birgersgård(21+) Smålands parasport Över 21 år 8 sek 3
Sofie Gustavsson Smålands parasport Över 21 år 12 sek 4
Theresé Franzén Östergötlands parasport Över 21 år 18 sek 5

Resultat Unified Boccia:

  1. Partille 2
  2. Katrinelund 2
  3. Trekunga Vit
  4.  Freja 4

Resultat Boccia

Klass 1,  7-20 år
Guld: Milad Elmi. Black Wolves
Silver: Emma Hallel. 3V HIF

Klass 1 över 21 år
Guld: Mikaela Andersson. IFAH
Silver: Lo Holmberg. IFAH
Brons: Cecilia Lind. IFAH

Klass 2 7-12 år
Guld: Niklas Ulrik, Ingen grenser Frosta IL
Silver: Kim Elvrum, Ingen grenser Frosta IL
Brons: Benedikte T. Staur, Ingen grenser Frosta IL

Klass 2 13-20 år
Guld: Emila Sandström, Östergötlands Parasport
Silver: Jacob Hallberg, Parasport Småland
Brons: Josefina Lif, Team Lif racing

Klass 2 över 21 år
Guld: David Gustafsson, Furuboda IF
Silver: David Tompowsky, Furuboda IF
Brons: Sven Wahlborg, Furuboda IF

Resultat Bordtennis

7-12 år
1. Kalle Lindbäck Elb
2. Viggo Täck

13-25 år
1. Sven Wahlborg
2. Jacob Hallberg

Resultat Simning:

  1. David Tompowsky, Furuboda IF (diff 0,74 sek)
  2. Emma Lindblad, Parasport Småland (diff 1,12 sek)
  3. Sven Wahlborg, Furuboda IF (diff 1,13 sek)

Resultat 5- kamp

7-12 år
Guld: Wiggo Täck.  Östergötlands Parasport
Silver: Kim Elvrum. Ingen grenser Frosta IL och William Hilmersson. KFUM Örebro
Brons: Liam Holte KFUM Örebro

13-20 år
Guld: Emma Hallel. 3V HIF
Silver: Emila Sandström. Östergötlands Parasport
Brons: Alexandra Sjöberg. Östergötlands Parasport

Över 21 år
Guld: David Gustafsson. Furuboda IF
Silver: Sven Wahlborg. Furuboda IF
Brons: Gabriella Svensson. Furuboda IF

Resultat El-hockey:

Tabell Elitserien

Lag Matcher Vinst Oavgjord Förlust Målskillnad Poäng
IFAH Stockholm Svart 5 5 0 0 17 – 2 15
Asian Sensation 5 3 0 2 15 -7 9
IFAH Stockholm Vit 5 2 2 0 6 – 5 8
Verket Lions 5 1 1 3 7 – 13 4
Lilleström Eagles 5 1 1 3 4 – 14 4
Copenhavn Elhockey Club 5 1 0 4 1 – 9 3

Tabell Elsvenskan

Lag Matcher Vinst Oavgjord Förlust Målskillnad Poäng
3V Lions Blåvitt 5 4 1 0 17 – 5 13
Verket Tigers Hvit 5 4 0 1 8 – 4 12
FIFH Electric Eagles 5 3 0 0 10 – 5 9
Black Wolfes Kristanstad 5 1 2 2 8 – 5 5
Heros Gävle 5 1 1 3 6 – 12 4
Lilleström Falcons 5 0 0 5 2 – 20 0

Tabell Division 1

Lag Matcher Vinst Oavgjord Förlust Målskillnad Poäng
IFAH Stockholm Blå 5 4 1 0 21 – 6 13
Verket Blå 5 3 2 0 13 – 6 11
3V Lions Indians 5 2 2 2 11 – 6 8
Gotland Flyers 5 2 0 3 7 – 9 6
NHIF Rhinos 5 1 1 3 6 – 14 4
Umeå 5 0 0 5 1 – 18 0

Resultat Parallellslalom:

Parallellslalom Manuell rullstol
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 170 Malte Gunnarsson 3V HIF 0,00 209,40 199,31 10,09 4,82
2 222 Ossian Petersson Förenings fri! 0,00 164,90 174,31 9,41 5,40
3 179 Lucas Larsson 3V HIF 0,00 86,34 76,25 10,09 11,69
4 201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 0,00 98,69 83,50 15,19 15,39
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 281 Karam Samuel RBU Västerås 0,00 44,18 43,94 0,24 0,54
2 175 Clara Eriksson 3V HIF 0,00 63,19 62,66 0,53 0,84
3 208 Josefina Lif Team Lif Racing 61,00 53,78 52,31 1,47 2,73
4 129 Wilma Håkansson Black Wolves RG Kristianstad 129,00 109,20 119,84 10,64 8,88
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 114 Matilda Johansson Furuboda Idrottsförening 119,00 62,09 62,94 0,85 1,35
2 166 Robert Axhorn 3V HIF 61,00 95,09 92,63 2,46 2,59
3 298 Lukas Munter Cabreira Östergötlands Parasportförbund 54,00 74,06 70,75 3,31 4,47
4 128 Carl Larsson Black Wolves RG Kristianstad 0,00 47,97 45,35 2,62 5,46
5 304 Rikard Olsson Östergötlands Parasportförbund 2,00 95,85 88,98 6,87 7,17
Parallellslalom El-rullstol
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 162 Elis Melander 3V HIF 0,00 93,87 80,15 13,72 14,62
2 168 Birk Nilsson 3V HIF 153,00 261,29 138,37 122,92 47,04
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 291 Oscar Hajum Riksgymnasiet Göteborg 554,00 213,75 197,09 16,66 7,79
2 178 Cornelia Antonsson 3V HIF 138,00 170,16 126,75 43,41 25,51
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Anmäld tid Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent
1 221 Marina Kjellsson RULLESMURFEN 64,00 64,07 64,50 0,43 0,67
2 183 Amanda Gustafsson Förenings fri! 0,00 76,75 74,25 2,50 3,26
3 115 Pauline Lundberg Furuboda Idrottsförening 0,00 98,25 91,87 6,38 6,49
4 286 Anton Danielsson ENKV Assistans 133,00 103,22 113,03 9,81 8,68
5 285 Maja Nilsson ENKV Assistans 0,00 129,65 115,56 14,09 10,87
6 253 Jonathan Rossäng 3V HIF 156,00 183,93 216,87 32,94 15,19
7 137 Mattias Håkansson 3V HIF 98,00 128,41 95,31 33,10 25,78
8 113 Oskar Norrbom Furuboda Idrottsförening 316,00 271,66 200,47 71,19 26,21
9 181 Amanda Larsson 3V HIF 210,00 277,16 193,56 83,60 30,16
10 301 Ola Öberg Garemark Östergötlands Parasportförbund 151,00 207,78 347,90 140,12 40,28

Resultat Racerunning

Racerunning 1
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 168 Birk Nilsson 3V HIF
2 275 Mahmoud Taleb RBU Västerås
3 276 Ahmad Taleb RBU Västerås
170 Malte Gunnarsson 3V HIF
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 177 Tim Styffe 3V HIF
2 282 Nellie Ledin RBU Västerås
3 278 Yousuf Al-Ani RBU Västerås
161 Ivar Östan 3V HIF
280 Asra Sary RBU Västerås
175 Clara Eriksson 3V HIF
173 Emma Hallel 3V HIF
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 309 Sofia Viding Move & Walk
2 115 Pauline Lundberg Furuboda Idrottsförening
3 166 Robert Axhorn 3V HIF
181 Amanda Larsson 3V HIF
211 Lo Holmberg IFAH
113 Oskar Norrbom Furuboda Idrottsförening
234 Wilhelm Rapp Norrbacka HIF
233 Jasmin Spongberg Norrbacka HIF
301 Ola Öberg Garemark Östergötlands Parasportförbund
286 Anton Danielsson ENKV Assistans
Racerunning 2
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 284 Noel Eriksson Green KFUM Örebro
2 162 Elis Melander 3V HIF
3 187 Julius Mård Östergötlands Parasportförbund
222 Ossian Petersson Förenings fri!
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 164 Julia Oscarsson 3V HIF
2 178 Cornelia Antonsson 3V HIF
3 129 Wilma Håkansson Black Wolves RG Kristianstad
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 163 Emma Hedlöf 3V HIF
Racerunning 3
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 242 William Hilmersson KFUM Örebro
2 101 Felix Ledung KFUM Örebro
3 165 Nellie Ebson 3V HIF
185 Liam Holte KFUM Örebro
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 219 Emil Wallenberg Heleneholms IF
2 255 Sarah Båthman KFUM Örebro
Racerunning 4
7-12 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 160 Viktoria Krüger Handikappidrott Falkenberg
2 179 Lucas Larsson 3V HIF
13-20 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 208 Josefina Lif Team Lif Racing
2 279 Yamen Alhaj Ahmade RBU Västerås
Över 21 år
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening
1 169 Moniqe Eriksson 3V HIF
2 109 Sofie Bergman Furuboda Idrottsförening
3 171 Henrik Bohman 3V HIF
Övriga (A-C)
Placering StartNr Förnamn Efternamn Förening Ålder Klass
1 128 Carl Larsson Black Wolves RG Kristianstad 21 år och äldre Klass A – Manuell rullstol
2 281 Karam Samuel RBU Västerås 13-20 Klass B – Tävlingsrullstol
3 130 Embla Mårtensson Black Wolves RG Kristianstad 13-20 Klass A – Manuell rullstol
114 Matilda Johansson Furuboda Idrottsförening 21 år och äldre Klass A – Manuell rullstol
201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 7-12 Klass B – Tävlingsrullstol

Resultat 60 meter

60 meter  – Stående
7-12 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
206 Teodor Pettersson Förenings fri! 23,00 22,94 0,06 0,26 1
303 Kalle Lindbäck Elb Östergötlands Parasportförbund 13,69 13,84 0,15 1,08 2
151 Kim Elvrum Ingen Grenser,Frosta IL 11,06 11,37 0,31 2,73 3
165 Nellie Ebson 3V HIF 17,44 18,00 0,56 3,11
152 Benedikte T. Staur Ingen Grenser,Frosta IL 13,34 13,90 0,56 4,03
153 Niklas Ulvik Ingen Grenser,Frosta IL 10,15 11,31 1,16 10,26
201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 36,16 53,87 17,71 32,88
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
293 Emila Sandström Östergötlands Parasportförbund 11,81 11,87 0,06 0,51 1
154 Mille Elvrum Ingen Grenser,Frosta IL 14,41 13,50 0,91 6,32 2
118 Emma Milenkovic Furuboda Idrottsförening 16,81 18,25 1,44 7,89 3
155 Inga Lill Henden Ingen Grenser,Frosta IL 13,01 14,41 1,40 9,72
156 Helene Kandahl Ingen Grenser,Frosta IL 16,41 18,41 2,00 10,86
Över 21 år 
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
299 Lina Rustan Östergötlands Parasportförbund 12,22 12,10 0,12 0,98 1
120 Mia Svensson Furuboda Idrottsförening 13,25 13,03 0,22 1,66 2
108 David Gustafsson Furuboda Idrottsförening 10,56 10,38 0,18 1,70 3
218 Kristine Petersson Smålands Parasport 14,62 14,37 0,25 1,71
261 Robert Sjöberg Smålands Parasport 11,53 11,75 0,22 1,87
217 Emmelie Ekström Smålands Parasport 15,22 15,66 0,44 2,81
216 Sofie Gustavsson Smålands Parasport 15,43 16,19 0,76 4,69
117 Alexander Hellström Furuboda Idrottsförening 10,88 10,32 0,56 5,15
60 meter El-rullstol
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
122 Ellen Beinö Black Wolves RG Kristianstad 53,69 54,37 0,68 1,25 1
291 Oscar Hajum Riksgymnasiet Göteborg 82,53 83,60 1,07 1,28 2
297 Arvid Tiderman Östergötlands Parasportförbund 16,97 21,16 4,19 19,80 3
Över 21 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
221 Marina Kjellsson RULLESMURFEN 22,85 22,88 0,03 0,13 1
253 Jonathan Rossäng 3V HIF 51,90 55,47 3,57 6,44 2
307 Erik Söderlund Östergötlands Parasportförbund 18,93 23,32 4,39 18,83 3
60 meter Manuell rullstol
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
292 Julia Claesson Riksgymnasiet Göteborg 22,75 23,28 0,53 2,28 1
281 Karam Samuel RBU Västerås 18,46 19,22 0,76 3,95 2
220 Jacob Hallberg Smålands Parasport 27,04 32,19 5,15 16,00 3
Över 21 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
294 Theresé Fransén Östergötlands Parasportförbund 21,18 21,00 0,18 0,85 1
209 Ida Samuelsson Norrviken Stars 48,10 47,25 0,85 1,77 2
298 Lukas Munter Cabreira Östergötlands Parasportförbund 29,91 29,09 0,82 2,74 3
304 Rikard Olsson Östergötlands Parasportförbund 46,34 44,06 2,28 4,92
128 Carl Larsson Black Wolves RG Kristianstad 22,50 21,09 1,41 6,27
60 meter Racerunning
7-12 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
179 Lucas Larsson 3V HIF 16,79 16,75 0,04 0,24 1
185 Liam Holte KFUM Örebro 19,81 19,69 0,12 0,61 2
165 Nellie Ebson 3V HIF 16,57 16,41 0,16 0,97 3
242 William Hilmersson KFUM Örebro 14,93 14,70 0,23 1,54
160 Viktoria Krüger Handikappidrott Falkenberg 18,28 18,59 0,31 1,67
284 Noel Eriksson Green KFUM Örebro 22,72 23,12 0,40 1,73
201 Maria Nordås Brinchmann OHIL-Oslo Handicap Idrettslag 32,19 32,94 0,75 2,28
222 Ossian Petersson Förenings fri! 39,28 40,38 1,10 2,72
101 Felix Ledung KFUM Örebro 15,40 14,75 0,65 4,22
275 Mahmoud Taleb RBU Västerås 62,00 64,94 2,94 4,53
170 Malte Gunnarsson 3V HIF 90,84 98,50 7,66 7,78
187 Julius Mård Östergötlands Parasportförbund 39,69 36,53 3,16 7,96
162 Elis Melander 3V HIF 24,59 27,16 2,57 9,46
168 Birk Nilsson 3V HIF 37,06 31,84 5,22 14,09
172 Erik Magnusson 3V HIF 142,00 120,81 21,19 14,92
276 Ahmad Taleb RBU Västerås 280,09 172,56 107,53 38,39
13-20 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
278 Yousuf Al-Ani RBU Västerås 27,84 27,84 0,00 0,00 1
175 Clara Eriksson 3V HIF 52,91 52,84 0,07 0,13 2
164 Julia Oscarsson 3V HIF 15,88 15,81 0,07 0,44 3
280 Asra Sary RBU Västerås 34,38 34,00 0,38 1,11
129 Wilma Håkansson Black Wolves Riksgymnasiet Kristianstad 26,53 26,19 0,34 1,28
282 Nellie Ledin RBU Västerås 23,71 24,12 0,41 1,70
178 Cornelia Antonsson 3V HIF 22,25 25,31 3,06 12,09
161 Ivar Östan 3V HIF 45,25 39,68 5,57 12,31
279 Yamen Alhaj Ahmade RBU Västerås 22,16 29,70 7,54 25,39
Över 21 år
StartNr Förnamn Efternamn Förening Heat1 Heat2 DiffTid DiffProcent Placering
115 Pauline Lundberg Furuboda Idrottsförening 18,63 18,57 0,06 0,32 1
163 Emma Hedlöf 3V HIF 22,01 21,44 0,57 2,590 2
255 Sarah Båthman KFUM Örebro 16,09 16,52 0,43 2,591 3
169 Moniqe Eriksson 3V HIF 15,44 14,97 0,47 3,04
309 Sofia Viding Move & Walk 23,62 22,47 1,15 4,87
109 Sofie Bergman Furuboda Idrottsförening 22,22 21,00 1,22 5,49
219 Emil Wallenberg Heleneholms IF 12,66 13,69 1,03 7,52
113 Oskar Norrbom Furuboda Idrottsförening 41,79 38,63 3,16 7,56
181 Amanda Larsson 3V HIF 32,18 35,62 3,44 9,66
183 Amanda Gustafsson Förenings fri! 32,31 28,91 3,40 10,52
174 Desire Dahan 3V HIF 16,85 19,87 3,02 15,20
286 Anton Danielsson ENKV Assistans 93,53 119,60 26,07 21,80
121 Cecilia Densloe Furuboda Idrottsförening 89,56 117,59 28,03 23,84
233 Jasmin Spongberg Norrbacka HIF 47,31 63,19 15,88 25,13
171 Henrik Bohman 3V HIF 22,56 39,81 17,25 43,33
234 Wilhelm Rapp Norrbacka HIF 25,19 63,09 37,90 60,07

Resultat Luftgevärsskytte

7-12 år
Förnamn Efternamn Förening Poäng Placering
Gustav Kjellberg 3V HIF 88,3 1
Maria Brinkman OHIL 77 2
Wiggo Täck Östergötland 69 3
Ossia Petersson Föreningsfri
Kalle Lindbäck Östergötland
13-20 år
Förnamn Efternamn Förening Poäng Placering
Gustav Ölund Riksgymnasiet 99,7 1
Hussein Amarjan 3V HIF 93,2 2
Jacob Hallberg Smålands Parasport 86,5 3
Alexandra Sjöberg Östergötland
Arvid Tiderman Östergötland
Över 21 år
Förnamn Efternamn Förening Poäng Placering
Gabriella Svensson Furuboda 100 1
Therese Fransen Östergötland 99,7 2
Marina Kjellsson Rullesmurfen 89 3
Utan inbördes ordning var följande med och gjorde fina resultat
Förnamn Efternamn Förening
David Gustavsson Furuboda
David Tompowsky Furuboda
Matilda Johansson Furuboda
Alexander Hellström Furuboda
Sven Wahlborg Furuboda
Mia Svensson Furuboda
Carl Larsson Black Wolf
Matilda Kämpe Småland Parasport
Ida  Pettersson Småland Parasport
Emma Lindblad Småland Parasport
Sofie Gustavsson Småland Parasport
Emmile Ekström Småland Parasport
Daniel Phister 3V HIF
Robert Sjöberg Småland Parasport
Pontus Eriksson Furuboda
Lina Rustan Östergötland
Erik Söderlund Östergötland

Resultat Minicurling:

7-12 år
StartNr Förening Förnamn Efternamn Ålder Poäng Placering
201 OHIL-Oslo Handicap Idrettslag Maria Nordås Brinchmann 7-12 år 10 1
170 3VHIF Malte Gunnarsson 7-12 år 10 2
222 Ossian Petersson 7-12 år 9 3
206 Teodor Pettersson 7-12 år 8
151 Ingen Grenser,Frosta IL Kim Elvrum 7-12 år 7
152 Ingen Grenser,Frosta IL Benedikte T. Staur 7-12 år 5
153 Ingen Grenser,Frosta IL Niklas Ulvik 7-12 år 5
187 Parasport Östergötland Julius Mård 7-12 år 7
13-20 år
StartNr Förening Förnamn Efternamn Ålder Poäng Placering
208 Team Lif Racing Josefina Lif 13-20 11 1
154 Ingen Grenser,Frosta IL Mille Elvrum 13-20 11 2
124 Black Wolves RG Kristianstad Lukas Nilsson 13-20 10 3
155 Ingen Grenser,Frosta IL Inga Lill Henden 13-20 9
122 Black Wolves RG Kristianstad Ellen Beinö 13-20 8
293 Östergötlands Parasportförbund Emila Sandström 13-20 8
281 RBU Västerås Karam Samuel 13 år 8
156 Ingen Grenser,Frosta IL Helene Kandahl 13-20 5
123 Black Wolves RG Kristianstad Alexander Tuvesson Cohen 13-20 4
173 3V HIF Emma Hallel 13-20 2
312 Alexandra Sjöberg 13år 2
305 Black Wolves RG Kristianstad Herman Härensten 13-20
220 Parasport Småland Jacob Hallberg 13-20
Över 21 år
StartNr Förening Förnamn Efternamn Ålder Poäng Placering
221 RULLESMURFEN Marina Kjellsson Över 21 år 1
171 3V HIF Henrik Bohman Över 21 år 2
261 Robert Sjöberg Över 21 år 3
253 3V HIF Jonathan Rossäng Över 21 år
108 Furuboda Idrottsförening David Gustafsson Över 21 år
213 Smålands Parasport Matilda Kämpe Över 21 år
218 Smålands Parasport Kristine Petersson Över 21 år
214 Smålands Parasport Ida Pettersson Över 21 år
255 Örebro KFUM Sarah Båthman Över 21 år
296 Östergötlands Parasportförbund Christian Hallberg – Johansson Över 21 år
298 Östergötlands Parasportförbund Lukas Munter Cabreira Över 21 år
304 Östergötlands Parasportförbund Rikard Olsson Över 21 år
299 Östergötlands Parasportförbund Lina Rustan Över 21 år
106 Furoboda Gabriella Svensson Över 21 år
272 Furoboda Pontus Eriksson Över 21 år
119 Furuboda Idrottsförening Sven Wahlborg Över 21 år

Resultat Ridning:

Namn Förening Klass Tid Placering
Cian Noonan Lilleström el-innebandy 7-12 år 3 sek 1
Elias Backman GHRK 7-12 år 5 sek 2
Maja Ranäng GHRK 13-20 år 3 sek 1
Robert Erskine GHRK 13-20 år 9 sek 2
Sara Rosén GHRK Över 21 år 0,22 sek 1
Emmelie Ekström Smålands parasport Över 21 år 3 sek 2
Anna Birgersgård(21+) Smålands parasport Över 21 år 8 sek 3
Sofie Gustavsson Smålands parasport Över 21 år 12 sek 4
Theresé Franzén Östergötlands parasport Över 21 år 18 sek 5

Resultat Unified Boccia:

  1. Partille 2
  2. Katrinelund 2
  3. Trekunga Vit
  4.  Freja 4

Partners
Huvudpartners:

Postadress

  • Göteborg Open
  • c/o 3 V HIF Pjäshallen
  • Övre Kaserngården 8
  • 415 28 Göteborg

Besöksadress

  • Övre Kaserngården 8
  • 415 28 Göteborg

Kontakt