Skip to main content

Här kommer resultat för 5-kamp 2017:

Klass 7-12 år
1. Teodor Pettersson            Teo P                      80 P
2. Felix Ledung.                    KFUM Örebro     72 P
3. William Helmersson           KFUM Örebro   72 P

Klass 13-20 år
1. David Gullberg.                 Black Wolves RG Kristianstad.   90 P
2. Alexandra Sjöberg.           Östergötlands Parasportförbund   86 P
3. Emilia Sandström.             Östergötlands Parasportförbund  83 P

Klass Över 21 år
1. David Gustavsson.          Furuboda IF   98 P
2. Sven Wahlberg.               Furuboda IF    93 P
3. Gabriella Svensson.        Furuboda IF    86 P
3. Lina Rustan.                    Östergötlands Parasportförbund       86 P

Här kommer resultat för Boccia 2017:

Klass 1 13-20
1. Josefina Lif.                       Team Lif racing
2. Emma Hallel.                    3V HIF
3. Elsa Gustavsson.               FMF Assistans

Klass 1 över 21 år
1. Martin Randow.                 Östergötlands Parasportförbund
2. Oskar Westerlund              IFAH
3. Erik Aksberg                     Furuboda IF

Klass 2 7-12 år
1. Teodor Pettersson.           Teo P
2. Anton Helgesson.             Östergötlands Parasportförbund
3. Maria Nordås Brinchman.  OHIL Oslo

Klass 2 13-20 år
1. Greta Olai                          Östergötlands Parasportförbund
2. David Gullberg.                 Black Wolves Riksgymnasiet Kristianstad
3. Alexander Hellström          Furuboda IF

Klass 2 över 21 år
1. Jenny Ringdahl.                Furuboda IF
2. Malin Johansson               Norrviken Stars
3. Kristine Petersson             Parasport Småland

Här kommer resultat för El-hockey 2017:

Elit Serie Slutspel  Resultat
           
Semifinal 1 10:10-10:50 IFAH Svart – Århus  4-1 
Semifinal 2 10:10-10:50 Verket Lions – IFAH Vit  9-10 str
Bronsmatch 11:40-12:20 Århus – Verket Lions  4-1
Final    13:00-13:40 IFAH Svart- IFAH Vit  3-0
           
Sluttabell Elitserien    
1   IFAH Svart    
2   IFAH Vit      
3   Århus Rolling Tigers   
4   Verket Lions    

 

Elsvenskan  Slutspel  Resultat
         
Semifinal 1 09:00-09:40 Malmö – Kristianstad  0-4
Semifinal 2 09:00-09:40 Heros Svart – 3v Blåvitt   6-5 str
Bronsmatch 11:00-11:40 Malmö – 3V Blåvitt  4 -3 str
Final    12:20-13:00 Kristianstad- Heros Svart  4-3
         
Sluttabell Elsvenskan    
1   Kristianstad    
2   Heros Svart    
3   Malmö    
4   3V Blåvitt    

Här kommer resultat för Ridning 2017:

Åldersgrupp 7-12 år
1. Elsa Gustavsson, nr 264. Hon hade 1 sekund skillnad mellan de olika varven!

Åldersgrupp 13-20 år
1. Emelie Bengtsson, nr 252, 1.2 sekunder mellan varven
2. Robert Erskine, nr 268. 3.8 sek mellan varven.
3. Maja Ranäng, nr 285. 18 sek mellan varven.

Åldersgrupp över 21 år
1. Maria Johannesson, nr 125. 1.5 sek mellan varven
2. Sara Rosén 6 sek mellan varven
3.Theresé Franzén, nr 169. 9 sek mellan varven

Här kommer resultat från Simning 2017:

Heat 1   Tid 1 Tid 2 Skillnad
Anna Birgersgård Parasport Småland 00:41,84 00:43,56 00:01,72
Nelly Löfgren Furuboda IF 00:54,40 00:57,06 00:02,66
Annie Persson Furuboda IF 00:53,16 00:45,13 00:08,03
Mia Svensson Furuboda IF 01:05,12 00:46,22 00:18,90
         
Heat 2        
Sven Wahlborg Furuboda IF 00:21,64 00:22,04 00:00,40
Emma Lindblad Parasport Småland 00:35,16 00:35,72 00:00,56
Emelie Bengtsson   00:21,06 00:22,30 00:01,24
David Tompowsky Furuboda IF 00:31,02 00:29,24 00:01,78
Karolina Brännman Furuboda IF 00:37,10 00:42,11 00:05,01
         
Heat 3        
Elsa Gustavsson FMF Assistans 01:24,74 01:41,26 00:16,52

Här kommer resultat ifrån Skytte 2017:

Pl. Nr Förnamn Efternamn Förening Klass Res.
1 106 Izabelle Dahlmann Furuboda IF 7-12 102,0
2 271 Gustav Kjellberg 3V HIF 7-12 94,5
3 296 Ossian Petersson Team Ossian 7-12 70,3
4 110 Maria  Nordås Brinchmann OHIL Oslo 7-12 53,5
5 293 Karam Samuel Rbu 7-13 69,7
             
1 252 Emelie Bengtsson Halmstad/Torup 13-20 102,1
2 181 Filip Löndén Berntsson Göteborgs rullstolsbasketklubb, GRBK  13-20 95,9
3 174 Alexandra Sjöberg Östergötlands Parasportförbund 13-20 95,4
4 269 Hossein Amirjani 3V HIF 13-20 95,2
5 295 Emilia Sandström Östergötlands Parasportförbund 13-20 92,3
6 175 Marvin Huddén Östergötlands Parasportförbund 13-20 90,2
7 176 Arvid Tiderman Östergötlands Parasportförbund 13-20 89,2
8 136 Ellinor Idarsson Black Wolves Riksgymnasiet Kristianstad 13-20 86,4
9 145 Cosmo Rossi Black Wolves Riksgymnasiet Kristianstad 13-20 62,8
10 162 Alexander Hellström Furuboda IF 13-20 62,4
11 139 David Gullberg Black Wolves Riksgymnasiet Kristianstad 13-20 61,9
             
1 154 Gabriella Svensson Furuboda IF 21 år och äldre 102,6
2 169 Theresé  Franzén Östergötlands Parasportförbund 21 år och äldre 100,1
3 216 Marina Kjellsson Rullesmurfen 21 år och äldre 99,7
4 161 Sven Wahlborg Furuboda IF 21 år och äldre 97,3
5 119 Emma  Lindblad Parasport Småland 21 år och äldre 96,7
6 125 Maria Johannesson    21 år och äldre 96,3
7 123 Anna Birgersgård Parasport Småland 21 år och äldre 93,3
8 159 David Tompowsky Furuboda IF 21 år och äldre 89,9
9 120 Robert Sjöberg Parasport Småland 21 år och äldre 88,2
10 155 Jenny Ringdahl Furuboda IF 21 år och äldre 87,7
11 153 David gustavsson Furuboda IF 21 år och äldre 85,9
12 180 Erik  Söderlund Östergötlands Parasportförbund 21 år och äldre 85,1
13 163 Mia  Svensson Furuboda IF 21 år och äldre 80,7
14 173 Lina  Rustan Östergötlands Parasportförbund 21 år och äldre 73,9
15 270 Daniel Pfister 3V HIF 21 år och äldre 72,2

Här kommer resultat för Unified Boccia:

1. Trekunga Svart
2. Katrinelund 1
3. Freja 1

Partners
Huvudpartners:

Postadress

  • Göteborg Open
  • c/o 3 V HIF Pjäshallen
  • Övre Kaserngården 8
  • 415 28 Göteborg

Besöksadress

  • Övre Kaserngården 8
  • 415 28 Göteborg

Kontakt