Skip to main content

Resultat Göteborg Open 2021

Boccia

Klass 1, 7-20 år

1. Birk Nilsson, 3 V HIF, Göteborg
2. Tim Skyffe, 3 V HIF, Göteborg
3. Cornelia Antonsson 3 V HIF, Göteborg

Klass 1, från 21 år

1. Carl Spångberg, 3 V HIF, Göteborg
2. Mattias Smurna, 3 V HIF, Göteborg
3. Lisa Svedberg, Furuboda IF
4. Reka Angyal, ENKV Assistans

Klass 2, 7-12 år

1. Arvid Kindahl, Parasport Östergötland
2. Alex Svensson, Parasport Östergötland

Klass 2, 13-20 år

1. Hanna Pettersson, Furuboda IF
2. Ivar Östan, 3 V HIF, Göteborg
3. Viktor Evergård, Furuboda IF
4. Nellie Ebson, 3 V HIF, Göteborg

Klass 2, från 21 år

1. Josefin Kryhl, Furuboda IF
2. Malin Johansson Norrviken Stars
3. Patrik Flygt Furuboda IF
4. Anton Gustafsson Furuboda IF

Unified Boccia

1. Alströmergymnasiet, Lag 1 Alingsås
2. Partille Gymnasiesärskola ,Lag 4 Partille
3. Partille Gymnasiesärskola, Lag 3 Partille
4. Trekungagymnasiet, Lag Gul Kungälv

Bordtennis

Sittande:

1. Torbjörn Rubin
2. Engla Karlsson

Stående:

1. Wiggo Täck
2. Kalle Lindbäck Elb
3. Teodor Pettersson

El-innebandy

Elsvenskan

1. Gotland Flyers
2. 3V HIF Lions
3. Kristianstad Black Wolf
4. NHIF Rinos

Elitserien

1. FIFH
2. IFAH Svart
3. IFAH Blå
4. KF Heros

Luftgevärsskytte

7-12 år               Poäng
1. Arvid Kindahl  10
2. Victor Lalin       6

13-20 år                 Poäng
1. Alexandra               47
1. Gustav Ölund        47
2. Victoria F               39
3. Hussein Amirjani 32

21-                                 Poäng
1. Terese Franzen           50
2. Johanna Andersson  47
3. Louise Trydestam      46

Minicurling

7–12 år

1. Albin Persson
2. Arvid Kindahl

13–20 år

1.Engla Karlsson
2. Teodor Pettersson
3. Adina Drevstedt
3. Hanna Pettersson

21-
1. Emma Hallel
2. Lina Rustan

60 meter

Plac.  Nr   Förnamn, Efternamn, Förening, Ålder, Klass
1         273 Molly Glans, Hestrafors IF, 7-12, Klass A – Manuell rullstol
2        102 Hampus Carlsson, 3V HIF, 7-12, Klass A – Manuell rullstol

1        225 Wilma Frost, Riksgymnasiet Göteborg, 13-20, Klass A – Manuell rullstol
2        114 Hossein Amirjani, 3V HIF, 13-20, Klass A – Manuell rullstol
3        199 Carl-Axel Carlsson, Parasport Östergötland, 13-20, Klass A – Manuell rullstol

1         157 Matilda Johansson, Furuboda Idrottsförening, 21-, Klass A – Manuell rullstol
2        158 Mustafa Moughal, Furuboda Idrottsförening, 21-, Klass A – Manuell rullstol
3        254 Rikard Olsson, Parasport Östergötland, 21-, Klass A – Manuell rullstol

1         197 Alex Svensson, Parasport Östergötland, 7-12, Klass B – El-rullstol
2        106 Victor Lalin, 3V HIF, 7-12, Klass B – El-rullstol

1        165 Patrik Simonsen, Föreningsfri, 21-, Klass B – El-rullstol

1        226 Adina Drevestedt, RG Kristianstad Black Wolves, 13-20, Klass B – El-rullstol
2       280 Alina Holmberg, Roth RBU Västerås, 21-, Klass B – El-rullstol

1        198 Arvid Kindahl, Parasport Östergötland, 7-12, Klass C – Stående

1        201 Kalle Lindbäck Elb, Parasport Östergötland, 13-20, Klass C – Stående
2       196 Maria Nordås Brinchmann, OHIL, 13-20, Klass C – Stående
3       275 Alice Grimm Larsson, Riksgymnasiet Göteborg, 13-20, Klass C – Stående

1       213 Emelie Vedenvik, Poolarna Assistans, 21-, Klass C – Stående
2       155 Lo Kippel, Furuboda Idrottsförening, 21-, Klass C – Stående
3       206 Emilia Sandström, Parasport Östergötland, 21-, Klass C – Stående

1        105 Lucas Larsson, 3V HIF, 7-12, Klass D – Frame Running
2        187 Noah Gourie, KFUM Örebro friidrott, 7-12, Klass D – Frame Running
3        188 William Hilmersson, KFUM Örebro Friidrott, 7-12, Klass D – Frame Running

1         119 Nellie Ebson, 3V HIF, 13-20, Klass D – Frame Running
2        117 Julia Oscarsson, 3V HIF, 13-20, Klass D – Frame Running
3        192 Moa Nilsson, Norrbacka HIF, 13-20, Klass D – Frame Running

1        124 Emma Eriksson, 3V HIF, 21-, Klass D – Frame Running
2        190 Sarah Båthman, KFUM Örebro Friidrott, 21-, Klass D – Frame Running
3        168 Emma Hedlöf, IF Mormors gäng, 21-, Klass D – Frame Running

5-kamp

5 Kamp. 7-12 år
1. Noah Gourie. KFUM Örebro Friidrott
2. Arvid Kindahl. ParasportÖstergötland
3. Alex Svensson ParasportÖstergötland

5 Kamp 13-20 år
1. Alexandra Sjöberg Parasport Östergötland
2. Julia Oscarsson. 3 V HIF
3. Tuva Lindberg. Riksgymnasiet Kristianstad Black Wolves

5 Kamp >21 år
1. Henrik Bohman. 3 V HIF
2. Emilia Sandström. Parasport Östergötland
3. Lo Kippel. Furuboda IF

Framefotboll

1. ICA
2. Vi Lirar
3. All Star
4. 3V HIF

Friidrott

Plac. Startnr Förnamn Efternamn Förening Ålder Klass Friidrott Klass
1 252 Christian Hallberg 21- Klass C – Stående Inget
1 157 Matilda Johansson Furuboda Idrottsförening 21- Klass A – Manuell rullstol Inget
2 253 Lucas Munter 21- Klass A – Manuell rullstol Inget
3 158 Mustafa Moughal Furuboda Idrottsförening 21- Klass A – Manuell rullstol Inget
1 166 Elin Bengtsson IF Mormors gäng  7-12 Klass D – Frame Running FR1
2 258 Arvid Lövgren RBU Västerås  7-12 Klass D – Frame Running FR1
1 192 Moa Nilsson Norrbacka Hif 13-20 Klass D – Frame Running FR1
2 235 Tuva Lindberg RG Kristianstad Black Wolves 13-20 Klass D – Frame Running FR1
3 118 Malte Gunnarsson 3V HIF 13-20 Klass D – Frame Running FR1
1 122 Amanda Larsson 3V HIF 21- Klass D – Frame Running FR1
2 127 Jonatan Rossäng 3V HIF 21- Klass D – Frame Running FR1
3 125 Emma Halell 3V HIF 21- Klass D – Frame Running FR1
1 187 Noah Gourie KFUM Örebro friidrott  7-12 Klass D – Frame Running FR2
1 117 Julia Oscarsson 3V HIF 13-20 Klass D – Frame Running FR2
2 121 Tim Styffe 3V HIF 13-20 Klass D – Frame Running FR2
3 229 Hasan Alkahtany RG Kristianstad Black Wolves 13-20 Klass D – Frame Running FR2
1 131 Robert Axhorn 3V HIF 21- Klass D – Frame Running FR2
1 103 Kenan Eboule 3V HIF  7-12 Klass D – Frame Running FR3
2 101 Gustav Laval Dahl 3V HIF  7-12 Klass D – Frame Running FR3
3 100 Ebba Bergström 3V HIF  7-12 Klass D – Frame Running FR3
1 189 Liam Holte KFUM Örebro Friidrott 13-20 Klass D – Frame Running FR3
2 116 Jackline Woolley 3V HIF 13-20 Klass D – Frame Running FR3
3 112 Elis Melander 3V HIF 13-20 Klass D – Frame Running FR3
1 129 Monique Eriksson 3V HIF 21- Klass D – Frame Running FR3
2 168 Emma Hedlöf IF Mormors gäng 21- Klass D – Frame Running FR3
3 190 Sarah Båthman KFUM Örebro Friidrott 21- Klass D – Frame Running FR3
1 105 Lucas Larsson 3V HIF  7-12 Klass D – Frame Running FR4
1 186 Felix Ledung KFUM Örebro Friidrott 13-20 Klass D – Frame Running FR4
2 119 Nellie Ebson 3V HIF 13-20 Klass D – Frame Running FR4
1 169 Jennie Dahlin IF Mormors gäng 21- Klass D – Frame Running FR4
2 153 Josefin Kryhl Furuboda Idrottsförening 21- Klass D – Frame Running FR4
3 149 Alva Densloe Furuboda Idrottsförening 21- Klass D – Frame Running FR4

Parallellslalom

Plac StartNr Förnamn Efternamn Förening Ålder Klass
1 197 Alex Svensson Parasport Östergötland  7-12 El-rullstol
1 111 Cornelia Antonsson 3V HIF 13-20 El-rullstol
1 211 Therese Fransén Parasport Östergötland 21- Manuell rullstol
1 192 Moa Nilsson Norrbacka Hif 21- El-rullstol
2 122 Amanda Larsson 3V HIF 21- El-rullstol
3 139 Anton Danielsson ENKV Assistans AB 21- El-rullstol
1 105 Lucas Larsson 3V HIF  7-12 Manuell rullstol
1 226 Adina Drevestedt RG Kristianstad Black Wolves 13-20 Manuell rullstol
2 115 Ivar Östan 3V HIF 13-20 Manuell rullstol
3 196 Maria Nordås Brinchmann OHIL 13-20 Manuell rullstol
2 164 Wilma Håkansson Furuboda Idrottsförening 21- Manuell rullstol
3 193 Jasmin Spongberg Norrbacka Hif 21- Manuell rullstol

Partners
Huvudpartners:

Postadress

  • Göteborg Open
  • c/o 3 V HIF Pjäshallen
  • Övre Kaserngården 8
  • 415 28 Göteborg

Besöksadress

  • Övre Kaserngården 8
  • 415 28 Göteborg

Kontakt